Body Designers
Adrian Newey
Al Bro
Albrecht Graf Goertz
Alex Tremulis
Alfieri
Alfredo Vignale
André de Cortanze
Andre Lefèbvre
Andy Smallman
Armand Peugeot
Beccaris
Ben Bowden
Ben Bowlby
Bernard Boyer
Bertone
Bill Buckle
Bill Mitchell
Bionnier
Boano
Bob Marston
Bob McKee
Brewster
Brooks Stevens
Brunn Brougham
Camilo Pardo
Carlo Abarth
Carlo Chiti
Carlo Gaino
Carlton
Charles Deutsch
Christian Brandt
Clyde Adams
Cockshoot
Colin Chapman
Dave Holls
David Floury
David Lasenby
deCausse
Derek Bennett
Derek Gardner
Derham
Dietrich
Dirk van Braeckel
Drogo
Earl of March
Elwood Engel
Emile Claveau
Enrico Nardi
Enrique Scalabroni
Ercole Spada
Eric Broadley
Erich Bitter
Ernesto Maserati
Esparsa Comprenelli
Exner
Fabio Luigi Rapi
Fantuzzi
Figoni
Figoni & Falaschi
Finin Farina
Flaminio Bertoni
Franco Scaglione
Frank Costin
Frank Freeley
Frank Kurtis
Frank Nicholls
Frank Spring
Franklin Hershey
Frederic Moskovics
Fredrik Burchhardt
Friedrich Geiger
Fritz Fiedler
Frua
Fuore Design
Gabriele Tredozi
Gavin Fisher
Geof Ferris
George Easton
Georges Paulin
Gerald Wiegert
Gestione Sportiva
Ghia
Giacosa
Gioacchino Colombo
Giorgetto Giugiaro
Giovanni Michelotti
Giuseppe Merosi
Giuseppe Rinaldi
Godfrey Imhof
Gordon Buehrig
Gordon Cuppock
Gordon Murray
Graber
Gregory Gambara
Hans Ledwinka
Hans Nibel
Harley Earl
Harm Lagaay
Harrington
Harry Bradley
Harry Miller
Harvey Postlethwaite
Henrik Fisker
Henry Crane
Henry Toutee
Herb Newport
Hercules
Hermann Ahrens
Hess & Eisenhardt
Hill Auto Body
Hiroshi Hasegawa
Hooper
Howard Darrin
Inskip
Istituto Europeo di Design of Turin
Italdesign Giugiaro
Jean Andreau
Jean Bugatti
Jean Daninos
Jean-Albert Gregoire
Jim Khougaz
John Fitch
John Heath
John Naijar
John Surtees and Ken Sears
John Tojiero
Judkins Company of Amesbury
Julian Sole
Julian Sole
Julian Sole
Keith Marsden
Kevin Doran
Kozo Watanabe
Labourdette
Lancefield
Larry Shinoda
LeBaron
Lee Dykstra
Lee Noble
Len Terry
Leo Goosen
Lester Allen
Letourneur et Marchand
Louis Chevrolet
Luc Donckerwolke
Luigi Chinetti Jr.
Luigi Pagani
Luigi Segre
Luso Motors
Malcolm Oastler
Malcolm Sayer
Manhiem Werks
Marcello Gandini
Marek Reichman
Mario Felice Boano
Mario Revelli di Beaumont
Maurice Gomm
Maurice Philippe
Mauro Forghieri
Mercury Body Corp
Michelotti
Mike Coughlan
Mike Gasgoyne
Miller
Mulliner
Nigel Stroud
Ostruck
P.E. Pellew
Park Ward
Pat Symonds
Patrick Head
Paul Bracq
Paul Deutschman
Paul Farago
Peter Berthon
Peter Brock
Peter Elleray
Peter McCool
Peter Portugal
Peter Schreyer
Peter Stevens
Philip O. Wright
Pietro Castegnero
Pininfarina
Ralph Roberts
Raymond Loewy
Reid Railton
Richard Bosley
Richard Teague
Robin Herd
Rocco Motto
Roger Evans Bacon
Ron Pellegrini
Ron Tauranac
Rory Byrne
Roy Haynes
Rust Heinz & Maurice Schwartz
Salmon & Sons
Sangho Kim
Savonuzzi
Scaglietti
Sergio Coggiola
Sergio Rinland
Shinichiro Sakurai
Sixten Sason
Stanley Riley
Steve Everitt
Steve Nichols
Stiles
Strother MacMinn
Stutz
Surbiton Carriage Company
Tatsuo Hasegawa
Teague
Ted Cutting
Tom Gale
Tony Hilder
Tony Rudd
Tony Southgate
Touring
Trevor Fiore
Trevor Harris
Ugur Sahin
Van Vooren
Vince Gardner
Vittoria Jano
Walter L. Marr
Wayne Cherry
Wilhelm Mayrhofer
William J. Flajole
Willy Rampf
Yoshi Suzuka
Zagato